Tłumaczenia ustne

Terminy „tłumaczenie ustne” (interpretation) i „tłumaczenie pisemne” (translation) używane są bardzo często w codziennym życiu. Zarówno tłumaczenie ustne, jak i pisemne, polega na procesie przekładu z języka źródłowego na język docelowy, niemniej jednak te dwie dziedziny translatoryki bardzo się od siebie różnią. W toku tłumaczenia pisemnego przekładany tekst zostaje utrwalony w formie zapisu graficznego, wizualnego lub dźwiękowego. Takie tłumaczenie wymaga używania dodatkowych narzędzi pomocniczych, np. słowników czy glosariuszy, a ponadto może być rozłożone na dłuższy okres czasu. Natomiast podczas tłumaczenia ustnego tłumacz nie używa żadnych środków pomocniczych i przekłada tekst na żywo, w obecności osób trzecich, posługujących się różnymi językami.. Można w ten sposób tłumaczyć nie tylko tekst zapisany graficznie, ale również wypowiadany.

Cennik: Tłumaczenia ustne
Z obcego na polski Z polskiego na obcy
angielski 120 95 120 95
arabski 150 110 150 110
hiszpański 100 100
niemiecki 120 90 120 90
rosyjski 120 95 120 95
Ceny netto w PLN
Jednostką rozliczeniową jest jedna godzina (60 minut)

Błędne jest twierdzenie, że dobre tłumaczenie polega na przekładzie słowo po słowie. Tłumaczenie dosłowne nigdy nie oddaje rzeczywistego znaczenia wypowiedzi czy tekstu w języku źródłowym, ponieważ systemy gramatyczne poszczególnych języków różnią się – różny jest np. szyk zdań. Dosłowne tłumaczenie prowadzi do wielu błędów i nieporozumień, sprawia, że przekład jest niezrozumiały. Przykładowo dosłownym przekładem hiszpańskiego wyrażenia „Esta de viaje” jest „Ona jest podrożą”, a przecież zdanie to oznacza „Ona jest w podróży/Ona podróżuje”.

Zobacz także tłumaczenia pisemne oraz tłumaczenia przysięgłe© 2005 - 2013 iTranslate.pl / Kariera w biurze tłumaczenień / Mapa strony / FAQ


itranslate.pl - Biuro Tłumaczeń powstało w Krakowie w 2005 roku. iTranslate – Tłumaczenia Kraków – oferuje usługi tłumaczeniowe na najwyższym poziomie, realizujemy tłumaczenia w najkrótszych możliwych terminach. Nasza oferta to: tłumaczenia pisemne zwykłe, tłumaczenia pisemne techniczne, tłumaczenia pisemne specjalistyczne, tłumaczenia przysięgłe, tłumaczenia ustne.
Zapraszamy do naszego biura tłumaczeń w Krakowie